Publikoval/a Jan Liska dne 11.6.2015
Poslední den našeho vejletu do Norska nám začal krásně, je bezvětří, trochu mrholí ale jinak to vypadá na pohodu. Sklízíme kemp, vše jde do kajaků… už jen poslední čaj a něco na zub a můžeme vyrazit. Máme poslední šanci na lov z kajaku v norských vodách.
Počasí je ideální, klidná hladina, jen od severozápadu občas trochu foukne, jen trošku…toť předzvěst odpoledního pekla co hlásí předpověď. Vyrážíme od kempu směrem na fleky, kde včera přišli halibuti. Po cestě trolujeme a koukáme na přírodu. Věší se mi několik obecňaček, včetně slušného kusu kolem 70cm… to ale nechci, chtěl bych kelírka…. Ještě štěstí, že Kuba včera jednoho dal do sítě jako nástrahu na kraby, krabi na to srali…. no tak mám nouzovej plán. Kubovi se daří chytit kelírka na trolling a tak vyráží na flek o dost dříve než já. Chvíli se snažím o záběr od drobotě ale nic… tak to otočím a pádluju směrem ke Kubovi.
„Kubóó! Nemáš ještě toho kelera co sme dávali do sítě?“
„Máš, ale je pěkně tuhej a hnusnej…“
„To neva, jedu si pro něj, stejně mi včera vzali i tu hrůzu potrhanou…tak třeba i tohodle, měl si záběr?“
„Ne“
Takhle nějak probíhá raní konverzace na fleku. Jedu ke Kubovi beru si rybku, která strávila celou noc v pasti na kraby. Šup s ní na háček. Pádluju kousek od Kuby, tak 20-30m. Pokecáme, ubalím si cígo a budu chvíli v klidu. Vytahuju kuřácké proprietky a pohodlně se usazuju v sedačce… uff paráda.
Nebylo mi dopřáno to cigáro dobalit. Čím to bylo nevíme, montáží?? zamřelou nástrahou?? Nebo jeno štěstí? Prostě ještě než dobalím cigaretu tak přichází záběr. Kuba to místo chytal 30min předemnou a nevěří svým očím… to ostatně nevěřím ani já…
Hned po záseku je jasné, že je to větší ryba než včera. Souboj se protahuje a trvá mi asi 30 minut než se halibut ukáže poprvé na hladině.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po včerejší zkušenosti už dost uvažuju o tom, že by to chtělo pomoc od Kuby…. Nejdříve během zdolávačky meditujeme nad tím, že mě Kuba potáhne ke břehu, kde už to nějak zvládnem… To ale rychle zamítáme, u břehu jsou šutry, ještě by mi to přebrousil…

Druhá možnost je, že Kuba vezme ve finální fázi prut do rukou, a já budu smycovat… To také zkoušíme, nedaří se to…. Takže zbejvá…? vylovit ho sám? a vylovim, proč? protože musím…. V celkovém součtu šel tenhle Halibut na dno celkem 10krát. Už necejtim ruce a vylovovení bude dost brutál to už po včerejších zkušenostech vím.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Číhám na příležitost

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Větší rybu musím nejdřív naserfovat od zádi k přídi, aby nastavila ocas

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pořádně se nadechnout a modlit se

Začíná peklo, halík je na smyci a nehodlá to vzdát

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nevím jak byla dlouhá bitka na smyci… 5 minut??

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oba jsme unaveni

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A dobrou noc pane platejz

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Je to tam! Největší ryba kempu za posledních 10 dní 117cm 17.5kg

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cesta zpět domů byla krušná, sice dle předpovědi foukal příznivý vítr, ale kajak naložený po okraj nejel tak rychle jako normálně. Na barák to bylo 9 km… Cestou jsem dvakrát usnul…
Co přístě? No s sebou oštěp na zabití ryb, které si chceme ponechat… no a pokud se nám zadaří přes 20kg? Tak u kajaku uříznu háček a budu spokojenej!
Honza

Share: