Publikoval/a Vit Bardon dne 26.6.2015
Od prvního dne co se začali letos lovit dravci, jsem se zaměřil vyloženě na sumcařinu. Jak na těžkou vláčku kterou chytám velmi rád, tak na vábničku s trsem rousnic nebo rybou. Je to taky hlavně kvůli tomu aby i český rybář viděl, že toto odvětví (sumcařina) kajaku není vůbec cizí a dají se velmi lehce z kajaku chytat. Při výstavě kajaků na For Fishingu jsem slyšel spoustu úšklebků od lidí, kteří stále kayakfishing berou jako disciplínu kde je 100% šance, že furt plavete při každé větší rybě převráceni ve vodě. Samozřejmě je spousta videí kde je vidět ze světa spousty vytažených gigantů právě z kajaku, ale jak jsem se ujistil spousta lidí to bere jako marketingový tah a když to prostě není z čech, tak to neexistuje. I když jsem se nedávno bavil s partou sumcařů na řece kam chodím, tak každý znich se smál a říkal, že při sumci okolo metru nemá kajak sebemenší šanci se udržet na vodě. Po pravdě bych řekl, že se kajak chová daleko lépe než jakákoliv loď. Při zdolávačce se člověk dostane hezky nad rybu a pak jí jen zdolává ve vodním sloupci a nechá se vozit jako plovák kterým se ryba unavuje.
Mno k věci, vydal jsem se za kamarádem na chytačku s pocitem že dneska je ten den kdy to prostě půjde. Nakoupil jsem si zakladní životní prostředky jako pár plzní, kozlů, pytlík bonbónů, rohlíky, salám a cestou se zastavil pro rousnice v rybářském krámku.
Při nazbrojení kajaku vybavením jsem se vydal na vodu spíš s pivem v ruce než pádlem a užíval si parádní slunečný den. Po pár náhozech na vláčku jsem dostal první ryby a narazil na hejno okounů okolo 25cm. Paráda! Řekl jsem si, nebude to dnes zero:). Vyndal jsem tedy hned prut, nabil rousnice, spustil do vody a vábničkou začal první údery do vody. Po chvilce se dostavily první záběry, které spíš byly od sumčích miminek podle záběru a čáry na echolotu. Při projíždění vodou jsem našel úsek kde se mi velice zamlouval reliéf dna. Vyhodil jsem kotvu, spustil montáž a udělal pár prvních úderů do vody. Po chvilce se ukázala na echolotu čára stoupající vzhůru. To vypadá, že přijde záběr říkám si a přišel parádní kopanec do prutu, který hned stíhal zásek. Prut se hezky ohnul a začala zdolávačka. Po cca 10-ti minutové boji se sumík unavil a vzdal tak svůj boj. Sumec nakonec měřil 125cm, takže se nejednalo o úplného velikána, ale udělal mi opravdu velkou radost. To bude z tohoto dne vše a snad se podaří v průběhu roku ještě nějaký větší exemplář:). Mějte se a snad se uvidíme na vodě Vítek

Foto ze břehu

Share: