Publikoval/a Jan Liska
Možná spoustu z vás pojmy sit-on-top a sit-inside znamenají jen málo. Tenhle článek vám osvětlí co to vlastně znamená a jaké jsou výhody a nevýhody obou typů kajaků.
Kajaky Sit-on-top
Sit-on-top v zásadě znamená, že kajak je konstruovaný jako ponton. Vrchní strana „pontonu“ je potom tvarovaná tak, aby vyhovovala rybářovi. Ten potom nesedí uvnitř lodě, jak sme zvyklí třeba v kanoi nebo na pramici, ale na vrchu kajaku, od toho sit-on-top.

Na obrázku ukázka rybářských sit-on-topů, vlevo speciál na řeky Jackson Kayak Coosa, vpravo speciál na stojaté vody Cuda. Obě lodě jsou duté,vnitřek slouží jako úložný prostor a paluba je tvarovaná pro potřeby rybáře. To co z jedné dělá ideální loď na řeky a z druhé speciál na přehrady je tvar a délka dna, to rozhoduje o obratnosti, rychosti a stabilitě lodě.

Vlastnosti sit-on-topů
Plusy
+nepotopitelné–sitontopy jsou dělané tak, aby voda, která šplouchá na palubu, opět odtekla z lodě. Do vnitřku pontonu voda také nevtéká, takže loď je opravdu nepotopitelná.
+více protoru-na sitontopu máte kolem sebe více prostoru na manipulaci s pruty, nevadí vám borty lodě.
+lepší rozhled-jelikož v sitontopu sedíte vysoko nad hladinou tak lepe vidite do vody. Zvlášt u Cudy a Coosy, kde si můžete dát sedačku do vysoké pozice.
+vodotěsné skladovací prostory-na sitontopu se nemusíte starat o to jestli vám věci, které si uložíte do různých skladů zmoknou od deště, vln nebo při převrácení, vše je bezpečně uzavřeno uvnitř kajaku.
+snadnější vystupování a nastupování– opět díky vyššímu sezení a absenci bortů.
+lepší vybavení– většina sitontopů je lépe vybavená
Mínusy
–větší váha– protože na sitontop je použito hodně plastu tak je váha vyšší než u stejně dlouhého sitinsidu.
-pomalejší- protože je loď težší a ve dnu lodě jsou vylévací otvory tak jsou sitontopy pomalejší.
–méně stabilní– už několikrát jsem zmínil, že v sitontopu sedíte vysoko, to znamená také sníženou stabilitu. Nicméně většina moderních modelů má naprosto dostačující stabilitu i pro lov ze stoje.

Kajaky Sit-inside
Sit insidu se často říká tradiční konstrukce. Je to loď jak jsme zvyklí. Jasně rozeznáme co je vnitřek kajaku a co paluba. Tato konstrukce má mnohé výhody.

Rybářský sit-inside Xpress od Feel Free. Rybář sedí uvnitř kajaku, proto sit-inside.

Kilroy- asi nej sitinside na trhu je super zbraň pro rybáře, kteří preferují větší rychlost a menší váhu.
Vlastnosti Sit-insidů
Plusy

+ lehčí- díky tomu, že na konstrukci sit inside je třeba o dost méně plastu jsou kajaky lehčí a snadněji se s nimi manipuluje.
+ rychlejší- dno sit inside kajaků je hladké bez vylévacích otvorů, loď je potom rychlejší.
+ stabilnější– sedíte niž, težiště je pod vodní hladinou. Proto jsou sit inside kajaky stabilnější
+ přehlednější bagáž– vše, co v kajaku vezete, je na očích a přístupné bez nutnosti vystoupit z kajaku.
+ levnější- srovnatelně veliké kajaky sit inside bývají levnější než sit on top

Mínusy

–potopitelný-z kajaku voda sama nevyteče, takže ať už si do lodě nanosíte vodu na botech, našploucháte pádlem nebo začne pršet tak voda v kajaku zůstane.
-hůře se vystupuje- sedíte níže, takže vystoupení z kajaku může pro někoho být větší výzva než u srovnatelného sitontopu
–méně prostoru- lodě sit inside mají borty, ty vás trochu omezují při nahazování

Co říci závěrem? Volba mezi kajakem sitontop a sitinside je otázkou priorit. Není to tak, že by jedna konstrukce byla prostě lepší než druhá.
Honza

Share: