Jak na to? Uskladnění kajaků na stropě

Publikoval/a Kačaba dne 3.5.2014

Skladovat kajaky nad mým autem? Ani náhodou!
Ano, tak takto vypadala moje první reakce na přítelův plán, kam uskladnit naše kajaky. Když jsem vůbec poprvé slyšela slovo kajak, zmáhaly se mě mrákoty a vidiny vodáckých výletů v pruhovaných tričkách na divoké řece. Ve stresu a plna sebezapření (že přece nebudu srab), že si jdeme půjčit rybářské kajaky k jednomu fajn týpkovi, jsme vyrazili na místo určení k vyzvednutí oněch kajaků.
Bylo to na okraji Prahy, v jednom baráčku, ke kterému náležela garáž a ne obsazená autem, ale různým rybářským a vodáckým vybavením. Mezi všemi možnými loďkami, pádly, plachtami byly i kajaky od jackson kayakfishing. Úspěšně se nám je podařilo, díky jedné sympatické slečně, naložit na střechu auta a hurá na vodu.
Z prvu jsem těm úzkým lodičkám se sedadly poměrně vysoko nevěřila, ještě, když jsme je naložili naším obsáhlým rybářským vybavením, ale po několika minutách jsem se cítila jistě a stabilně. Nakonec to dopadlo tak, že máme dva úžasné kajaky doma, Cudu 12 a Coosu.
Plni nadšení, že máme kajaky doma jsme začali přemýšlet nad tím, kam tyto dvě vodní monstra uskladnit. S bydlením v činžovním domě v Praze se toho moc vymyslet nedá. Sklep nepřicházel v úvahu a jediné místo, kde by se daly uložit byla moje garáž, kde parkuji svoji voňavku a která přece kvůli kajakům nebude stát venku na ulici.
Asi půl roku jsme skládali kajaky vedle auta a díky tomu, že se jedná o společnou garáž se sousedy, kteří auto v jejich garáži neparkují a máme je propojené, tedy bez přepážky, se to dalo vydržet. Sice to bylo náročné na vylézání z auta, ale na druhou stranu to procvičilo mé parkovací schopnosti vejít se mezi zeď a položené kajaky na zemi.
Pak přišel nápad od mé drahé polovičky, co takhle zavěsit kajaky nad mé auto? V první chvíli jsem šla do kolen a už si představovala, jak jednoho krásného dne budu potřebovat odjet s autem a s sebou na promáčklé střeše povezu aspoň jeden kajak.
Když s tímto nápadem přišel i můj tatínek, začala jsem se nad tím více zamýšlet a řekla jsem si, že rodiče mají vždycky pravdu. A jelikož mám velice šikovného tatínka, který slíbil, že vymyslí systém, jak zavěsit dvě 30ti kilové lodě ke stropu, musela jsem nic jiného než souhlasit.

Závěsný systém sám o sobě je velice jednoduchý způsob jak cokoliv většího „schovat“ a odráží se od základních poznatků, které nás učili na střední škole. Důležité je zvážit a promyslet jaké kdo má podmínky k jeho vytvoření.
První věcí která je, pokud pominu poměření výšky stropu od střechy auta, kajaků, stropu a zdí…, zakoupení těchto základních věcí:
◦ Lanko
◦ Kladky
◦ Naviják s ručničkou
◦ Ukotvovací prostředky (chemická kotva, hmoždinky, …)
◦ Závaží (na to až budou kajaky sundané, aby bylo lano stále napnuté)
…šrouby, vruty, nářadí, a akce může započít.
Nejdříve je důležité koupit lanko, dle toho se pak odvíjí velikost kladky. Z naší zkušenosti stačí lanko 3.00 mm. To je dostačující pro zátěž na cca 400kg. Pro takovéto navíjení je nejlepší co nejměkčí lanko, aby se dobře navíjelo, sedělo přesně v drážkách kladek a navijáku. Pro určení, jakou kladku koupit stačí lanko ohnout a ukáže se vám průměr kladky, který potřebujete.


Kladky můžete zakoupit i s tzv. houpačkami, díky kterým je pak možné manipulovat s potřebnou délkou na kajak. Když máte kratší kajak, houpačku s kladkou je možné natočit dovnitř nebo pro delší kajak se houpačka vychýlí ven a kladka tak není namáhaná a je značně omezena její případná tendence ke zkroucení.

Další důležitou věcí co budete potřebovat je naviják s ráčničkou. Ten by měl být také co nejmenší, ale samozřejmě záleží na tloušťce lana. My použili naviják na 450kg (menší bohužel neměli). Řekněme, že na lanko 3 je vhodný naviják 60.

Následující a skoro závěrečnou věcí, která bude zapotřebí koupit, je ukotvovací systém. Teď je důležité promyslet, do jakého materiálu budete všechny předešlé komponenty zavrtávat. Pokud se chytáte vrtat do dřevěného stropu, budou asi lepší vruty, pokud ale máte nad sebou betonový strop, bude to chtít silnější a odolnější materiál.
V našem případě je použitá chemická kotva, jelikož hmoždinka by se mohla vyloupnout a co si budeme povídat, 30kg visících nad autem, v mém případě 60kg, bych nic neriskovala.Tu by jste měli koupit v každém dobrém hobby obchodě.
No a pokud máte nakoupené vše potřebné, včetně šroubů, vrutů a železářských potřeb k upevnění všeho toho co jste koupili, může se jít na věc.
Změřit, vyvrtat díry, přišroubovat kladky, raději vícebodovým uchycením, aby byla jistota, naviják, pověšení závaží, zvážit zakončení lana, jestli hákem nebo okem, záleží na úchytech na kajaku, a kajaky mají své místo. .-)

Přeji hodně zdaru při budování a především Petrův zdar

Share: