Publikoval/a Karel Skalický dne 30.7.2014
Ahoj všem, konečně jsem se dostal k počítači po skvělé a zážitky nabité výpravě do norské osady Roan. Takový rybářský maraton, jako jsme zažili zde, jsem opravu ještě nikdy nezažil. ? Teplé počasí, bezvětří a permanentní světlo nás spolu s dobrou rybí aktivitou lákalo neustále vyjíždět na moře. Po několika dnech jsme přestali vnímat čas a denní dobu, avšak rybářské zážitky nám veškerou snahu a úsilí vynahradily. Těžko jsem si dříve dovedl představit, že bych zvládl lovit celý týden přes noc, ráno a některé dny i odpoledne. Rybářský chtíč, krásné záběry a souboje spolu s pravidelným střídáním přílivu a odlivu nás hnal na moře s neustálou pravidelností, že čas na spánek se smrsknul vždy na cca 1-3h mezi jednotlivými vyjížďkami.

Arnošt nás dovezl tam a po operaci i zpět:)
Přímo u našeho krásného apartmá se nacházela melčí oblast s několika ostrůvky a hloubkou od 5 do 50m, která byla chráněná před větrem a vlnami (které se nekonaly:)) linií ostrovů od otevřeného moře. Stačilo tedy skočit na kajak, pádlovat 5min a chytat a chytat a chytat. Chytal jsem především na tvrdší vláčák, na kterém jsem střídal kopyta a lehčí pilkiny od 45g do 100g. Tresky obecné a polaci do 80cm nástrahy přijímaly velmi obětavě především v období přílivu. Počasí nám dovolovalo přes den vyjíždět jen v šortkách a vestě a i tak bylo šílené horko. No prostě typické Norsko ?

Henrik s krásným mníkem z Big Rigu

Pohodové odpoledne na Cudě 14

Pohodové chytání v blízkosti kempu

Za většími rybami bylo potřeba vyjíždět na volné moře do vzdálenosti cca 8km od posledních ostrůvků. Zde se na mělčích šelfech nacházela obrovská hejna malých tresek tmavých, za kterými sem vyjížděli velké tresky obecné, halibuti ale i žraloci. Nebyl problém zde lovit i z kajaků neboť počasí dovolovalo naložit kajaky na motorový člun a dojet kam bylo potřeba. V posledních dnech naší výpravy jsme narazili na velké tresky obecné a každému se podařilo několik krásných jedinců v délkách od 85cm do 110cm. Výpravu završil Honza halibutem 105cm, kterého zdolal z kajaku za pomocí lehčího vláčáku. Boj to byl opravdu neskutečný a trval přes 45minut. Celkem naše parta ulovila 5 halibutů od 95cm do 121cm a několik dalších se nepodařilo vytáhnout či zaseknout. Cestu zpět jsme zvládli velmi rychle a dokonce stihli trajekt o 7hodin dříve než bylo plánováno.
Tímto bych chtěl poděkovat Zdenkovi a CK Pepa za umožnění účasti na této skvělé výpravě!

Menší obecňačky z okolí ubytka

Ranní treska z otevřeného moře

Kubova placka 121cm

Honzův placák 105cm

Převoz kajaků na otevřené moře

Není nad relax ve 3:00:)

Share: