Publikoval/a Karel Skalický dne 18.7.2013
Konečně jsem našel chvilku, abych se s vámi mohl podělit o své postřehy s JK kajakem Kilroy. Z názvu by někoho mohlo napadnout spojení s kill neboli zabíjet či zabijácký, ale přeci jen je v jeho názvu jen jedno L. I když… Malá souvztažnost by se přeci jen našla. V tomto kajaku budete zabijácky rychlí:) Tento kajak se řadí do kategorie sit-inside, tedy sedíte uvnitř kajaku. O rozdílech mezi sit-inside a sit-on-top již bylo napsáno mnoho, proto není zapotřebí rozebírat jednotlivá pozitiva a negativa.

Pěkná štika od Kuby Kabáta

Video o Kilroyovi

Posez

Chtěl bych se spíše zaměřit na mé postřehy s posezem a komfortem při chytání v tomto kajaku. Díky tomu, že jsem několik let výhradně vláčel ze břehu – ze stoje, mi zpočátku vláčení ze sedu dělalo problémy. Nejjednodušší pro mě samozřejmě bylo se na kajaku postavit, ale ne vždy a všude vám podmínky dovolí stát. Kilroy je díky plochému dnu velmi stabilní a dovolil mi stát za téměř všech podmínek. Pokud jsem ale nemohl stát, tak mi tato varianta kajaku díky nižšímu posedu trochu vadila při mém oblíbené lovu na gumové nástrahy. Tím ale veškerá negativa končí.

Sezení níže má ale i něco do sebe. Pokud potřebujete dlouho pádlovat, či jsou velké vlny, tak těžiště níže určitě není na škodu. Tento kajak je výborný i v zimních měsících, kdy vám vyšší borty chrání nohy před studeným větrem. Super také je, že díky plochému dnu máte před sebou na zemi spoustu místa na kramaření nástrah:)

Velmi oblíbená kayakfishingová poloha
Jízdní vlastnosti

Troufnu si tvrdit, že kilroy je jedním z nejrychlejších kajaků z celé řady JK. Hravě se může rovnat i s Cudou 14. Je rychlý a hlavně obrovsky stabilní díky tomu, že jeho dno je jen velmi lehce vypouklé. Kilroy také logicky neobsahuje odtokové díry, které poměrně zásadně brzdí všechny sit-on-topy. Takže shrnutí je následující – kilroy je formule mezi kajaky:)

Prostor

Kilroy svoji stavbou a délkou odpovídá Cudě 12, takže je dlouhý cca 3,6m. Díky jeho konstrukci je vnitřní prostor obrovský. Před sebou máte spoustu místa na nohy a za sebou i na dvě velké tašky. Drobnou nevýhodou je, že pokud jedete na delší výlet, tak musíte mít vše zabalené v pytlech, protože celý prostor je otevřený a tedy i na dešti. V zadní části se nachází jeden nákladní prostor, který není ale kdovíjak velký. Bohatě ale stačí na uložení všech dokladů, foťáku, jídla na několik dní, či igelitky s oblečením. Špička kajaku je také krytá, ale pouze zvrchu, takže pokud vám do kajaku naprší či vám tam cákne voda, tak je nutné počítat, že odspoda věci navlhnou.

Vychytávky

Super věc, kterou Kilroy disponuje je přední dekl, se spoustou držáků a pěnou na nástrahy, který se nacvakává do přední části. Tento dekl také chrání nohy před povětrnostními vlivy. Je vybaven také velmi prostornou přihrádkou, do které se vejde několik menších krabiček s nástrahami. Gumičky na deklu mohou posloužit i jako super držák na plechovky, Coly samozřejmě:)

Další vychytávkou jsou boční gumičky na odkládání pádla, za které lze kdykoli pádlo jednou rukou bezpečně zachytit. Kilroy má také po svých bocích zevnitř několik držáku na pruty, vešli se mi do něj 4 pruty i s návijáky. Vpředu se špičky prutů zakládají pod ochranný dekl, který je suprově řešený. Menší nevýhoda těchto držáku je, že prut z nich nevyndáte, aniž byste nemuseli sundat sedačku. Samozřejmostí jsou klasické koule na přidělání všech možných držáků na pruty či další doplňky.

Super dekl na Kilroyovi
Můj pocit z Kilroye

Kilroye bych doporučil všem, kteří vysloveně nevyhledávají sit-on-top varianty. Je ideální jak na řeky, tak velké přehrady či mořské zálivy. Je extrémně rychlý, obratný a stabilní. Nacpete do něho obrovské množství věcí na transport a úplně v pohodě ho sami hodíte na auto. Jednoduše buď ho budete milovat nebo Vám díky posezu nesedne. Já jsem jedním z mála, kterým úplně nesedl, ale pouze z jednoho důvodu. Jsem naučený vodit nástrahy s rukama dost u těla a pro tento styl mi vadí posez nízko a vysoké borty. Tedy já jsem orientovaný více na sit-on-topy. Týmový kolega Kuba si jej ale ve Švédsku natolik zamiloval, že byl problém ho z něj dostat:)

Karel Skalický, team JK Czech Republic

Share: