Publikoval/a Jan Liska dne 23.3.2014
Už to bude rok, co chytám víceméně pouze z JK Big Tuna. V předchozích letech jsem chytal z Coosy, Cudy a také z Native Watercraft Ultimate Propel. Rád bych se s vámi podělil o své postřehy o Big Tuně, která mi, musím se přiznat, velmi sedne. Big Tuna se po zásluze stala nejoblíbenějším kajakem v nabídce kf.cz, pojďme se tedy podívat proč.

I naši kolegové ze Švédkského teamu JK si oblíbili Big Tunu
Big Tuna jako rybářský deblkajak
První věc, která na Big Tuně zaujme, je to, že se jedná o deblkajak pro rybaření. Disponuje dvěma samonosnými sedačkami. Já osobně Big tunu používám v naprosté většině jako sólo kajak, ale stane se, že ocením i druhou sedačku. Třeba při vyjížďce s nějakým copatým zázrakem… ?
Big Tunu jsme také testovali pro lov ve dvou, konkrétně na mouchu. Doporučuji při chytání ve dvou dát obě sedačky do nízké pozice, alespoň zezačátku. Velmi pohodlným se jeví lov v sedě bokem, s nohami ve vodě. S kámošem pak můžete v klidu kecat a nahazovat od kajaku do strany, každý do své, tahle technika se hodí zejména na řeky, při driftu s proudem jeden hází směrem ke břehu a druhý do koryta.

Jízdní vlastnosti Big Tuny sólo
Než jsem zkusil Big Tunu, tak jsem často chytal z Coosy a z Cudy. Coosa je extrémně manévrovatelný kajak a Cuda je zase stavěná na rychlost. Big Tuna je tak někde mezi. V sólo pozici jste, oprotí Cude či Coose o něco více vzadu, to dává Big Tuně ideální kombinace manévrovatelnosti a rychlosti.
Jakmile Tunu dostanete na „provozní“ rychlost, jede už téměř sama. Tato ideální rychlost je ale tak o 1.5km/h nižší než u Cudy a jakýkoliv pokus o zrychlení vyžaduje dost sil navíc. Také se, oproti Cudě, více nadřete za větru, BT má poměrně velký profil nad hladinou vody a proto rychleji driftuje s větrem.
Co je tedy vlastně na té Big tuně tak dobré? Je o něco pomalejší jak Cuda, těžší, více driftuje s větrem… Tohle všechno jsou ale jen malé nedostatky, pokud vezmete v potaz enormní stabilitu a kapacitu tohoto kajaku.

Big Tuna je v sólo super univerzál, poradí si i v brakických vodách, zde fotka z Karlskrony
Stabilita Big Tuny
Od prvních vyjížděk na kajaku mě uchvátil lov ze stoje. Je to neskutečný pocit, pádlovat ve stoje po vodní hladině, hledat vhodá místa a precizně nahazovat přesně ke zvolenému fleku. Všechny kajaky Jackson Kayak jsou stavěné pro lov ze stoje. Mám odchytáno ze stoje spoustu hodin z Cudy a Coosy, ale teprve Big Tuna mi opravdu sedla.
Big Tuna je opravdu o hodně stabilnější než ostatní modely. Lov ze stoje usnadňuje nahazování a vedení nástrahy a také zásek a zdolání ryby. Všechny tyto činnosti jsou tím náročnější, čím složitější jsou povětrnostní podmínky. Ve chvíli, kdy potřebujete precizně vodit nástrahu skrz balvany, padlé stromy, řasy či ve velké hloubce a začne vám do toho foukat, přijdou vlny atd.tak už nástrahu ze sedu prostě pořádně neuvodíte nemluvě o nutnosti silného záseku. A podle mé zkušenosti pouze Big Tuna nabízí dostatečnou stabilitu pro tyto náročné podmínky. Samozřejmostí je i zdolávání ryb ve stoje, to je teprve paráda.
Ať už v brakických vodách Švédska, nebo na velkých přehradách za silnějšího větru, Big Tuna vám dodá pocit jistoty při chytání ze stoje. Tam, kde na ostatních kajacích již ve stoje cítíte nejistotu a raději to vzdáte a sednete si, tam Big Tuna neselže a podrží vás. Pro mě je to hlavní důvod proč preferuji BigT. Teď se samozřejmě objevila novinka Big Rig… vypadá ještě lépe jak Tuna… ale to zbývá otestovat…takže o Big Rigu později ?

Přesně o tomhle je Big Tuna, podrží vás při zdolávání ze stoje v komplikovaných podmínkách
Kapacita na bagáž a vybavení
Big tuna toho uveze opravdu hodně. Její nosnost nemá ve světě rybářských kajaků obdoby. Bohužel vzhledem k tomu, že je koncipována jako kajak pro dva, tak má pouze jeden velký vodotěsný úložný prostor. Oproti tomu má Cuda 14 i Coosa dva úložné prostory. Co z toho plyne? Pro vícedenní vyjížďky doporučuji k Big Tuně vzít nepromokavý lodní pytel na věci co se vám nevejdou do zadního prostoru.
Zajímavým prvkem Big Tuny je integrovaná řízkovnice Big Tuna Tank. Já ji používám na uskladnění věcí, které chci mít relativně rychle po ruce a které se mohou namočit. V Tanku také vozím baterku od echolotu a na deklu mám namontovanou obrazovku.
V sólo pozici máte za sebou obrovský otevřený prostor, já tam dávám svojí kotvu a Kayakfishing box a ješte mi zbyde místo na láhev s vodou a pár piv.

A zatím nej candát 72 cm, bohužel příliš rychle vytažený ode dna, ergo šel na pekáč
Big Tuna mi vyhovuje i svojí kapacitou pro vybavení
Kotevní možnosti na Big Tuně
Na mé Big Tuně mám namontované dva různé systémy pro kotvení. Základem je kotevní trolejka, tu používám pro kotvení 2.5kg kotvou na 30m laně.
Druhým systémem je vodítko na psa. Big Tuna je designovaná na kotvení tímto systémem, stejně jako Coosa. Využívá se zejména na řekách v menších hloubkách, max do 5 metrů.
Jak naložit na auto?
Big tunu naložíte nejlépe tak, že ji nejprve vezmete pouze za špici a tu položíte na lyžiny od zahrádky. Celou loď potom na střechu vytlačíte. Je to mnohem méně náročné než vzpírat bratru 40kg na střechu. Můj rekord je 8 sekund…:D
Doporučené vybavení k Big Tuně
Pádlo: 260cm je ideální délka
Kotevní systém: doporučuji kladkový systém, neboli kotevní trolejku. Kotva stačí 2.5kg.
Kayakfishing box: vřele doporučuji tento box, pokud se chystáte chytat přívlačí a plánujete vozit více jak 2 pruty.
Vesta: Vesta je nezbytným doplňkem. Jednoho dne vám může zachránit život. Zejména nosit za chladného počasí. Já používám Crewfit 150N
Závěrem
Doufám, že vám tento článek pomohl při výběru kajaku. Uzavřel bych to tímto: pokud chcete mít možnost občas s sebou vzít dalšího člověka tak volte Big Tunu, není to žádný kompromis, i v sólo pozici je to perfektní rybářský kajak. Pokud neplánujete jezdit ve dvou, a chcete nekompromisní stabilitu, tak pro vás teď přichází Big Rig. Ten projde stejným testováním jako Big Tuna.

Ahoj
Honza

Share: