Publikoval/a Jan Liska dne 18.5.2015
Když jsme odjížděli letos do Norska tak jsme měli dva cíle: strávit co nejvíce času kempováním a ulovit halibuty z kajaku. Oboje se nám povedlo na našem druhém a nejdelším tripu.
Norsko je na jaře země neúprosných a častých změn počasí. Na prvním tripu nás přivítal vítr, sníh, kroupy, déšť, sluníčko… prostě komplet paleta počasí. Před druhým tripem jsme proto dobře zvažovali co všechno vzít a co nechat na baráku. Po dlouhém zeštíhlování rybářské výbavy a ladění kempovacích věcí jsme konečně vyrazili po větru vstříc ústí fjordu. Plán byl vyjet na 3 až 4 dny, první dva dny měl být vítr od pevniny a další dva dny to mělo foukat od moře, takže ideál předpověď na trip.
Najeli jsme na prima drift podél skal a vítr nás nesl chytatelnou rychlostí směrem ven z fjordu. Házíme velké gumy a máme i pár záběrů od menších tresek, menších rozuměj pře 70cm… v téhle oblasti jsou opravdu větší ryby než co jsme chytali loni.
Během driftu fjordem chytáme pár nástražních kelerů a brzo přichází moment vyzkoušet první Haliflek. Spouštíme montáže, Magic eye s napíchnutým kelerem a stingerem. V tu dobu jsme této montáži fakt věřili. Po chvíli driftu se mi něco věší na prut… s nadáváním vytahuju lano od bóje, jsem rád že se daří osvobodit montáž. Zrovna ve chvíli, kdy znova spouštím montáž se ozve z vysílačky Kuba. Má prvního halíka na prutě a výská radostí. Pádluju k němu a společně brzo vytáhnem menšího halibuta kolem 90cm. Z kajaku super boj a máme radost, že vybrané místo nese ovoce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kuba s prvním halibutem.

Sólo vylovení halibuta na ocasní smyčku, takzvanou Paní Ocasnici

Asistence s Kubovým druhým butem

Majestátní ryba

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zdolat z kajaku byť i menšího placáka je neuvěřitelnej pocit.
To co následuje se dá nazvat jen halibutí horečkou, máme spoustu záběrů, ale ryby nám padaj. Celkem vytáhnem 3 halibuty, největší se pověsil mě, 96cm. Běhěm dne neustále sílí vítr od pevniny, brzo se to odstává do nechytatelné rychosti a záhy nám začíná být jasné, že dojet 5 km zpět na barák uložit halíky do mrazáku je naprosto nereálné. Takže rozbíjíme tábor, dáváme halibutí líčka s rýží a pivo. Halící se houpou vyvěšení v průrvě skály kde je o poznání větší zima. Plán je další den opět zkoušet haliflek číslo jedna, telefonem zavolat zbytku výpravy, jestli se příští den staví pro maso.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pózovačka s placákama. Na volné vodě už fouká 9m-s fjordem od pevniny, návrat je nemožný.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Halibutí líčka s rýží a zeleninou, baštíme jak v Hiltonu ?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Magický večer na H spotu
Vše klape jak má, další den se vítr drobet tiší, ale naše pokusy o další placáky končí neúspěchem. Přidává se déšť a tak se jedeme projet očíhnout další potenciální místa. Druhou noc trávíme opět na halifleku. Další den ráno je opět ve znamení ztracených ryb ale lepšího počasí

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Treska prasnice ? asi zapomenutá skrei podle tvaru těla
Z montáže nám padají ryby jak je den dlouhý a nakonec se povede jen jeden kus, ten také odesíláme rekomando do kempu s lodí. Vítr je pořád od pevniny a počasí se umoudřilo a tak vyrážíme směr ostrov Mindlandet, chceme zakempovat a pokusit se usušit věci promoklé na kost.
Cesta s větrem v zádech na Mindlandet uběhne rychle. Serfujeme vlny, sluníčko nás suší a na světě je krásně. Kemp rozbíjíme na krásném místě a brzy plápolá oheň a vaří se nezbytný čaj z raných březových lístků. Dobrota a super účinky ?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Super kemp spot
Ráno nás přivítá pro změnu déšť, jsme rádi, že se předchozí den podařilo částečně usušit věci. Vyrážíme na vodu a po dvou a půl hodinách marného hledání ryb padá rozhodnutí zkontrolovat poslední flek. Oba sme ho měli v hlavě jako číslo jedna v této oblasti, snad proto jsme si ho nechávali až nakonec. Už jak se blížíme k tyči, která značí mělčinu, tak vidíme kolem racky, pohupujou se na hladině jako by se nechumelilo. “ Ty tu nejsou jen tak, tady se bude něco dít“ hlásí Kuba. A taky že jo. Brzo chytáme kelery a obecňačky, doslova na hod. Kuba dostává vláčkařskou horečku a na gumy láme rybu za rybou. Většina je kolem 70 až 80 cm a leckteré tresky se blíží hodnotě 1m.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kuba láme tresky téhle velikosti téměř na hod. Jako obvykle je nejdůležitější správná volba trasy driftu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Taková typická velikost tresky u Mindlandetu. Tahhle mi dala neuvěřitelnou fušku na 40g vláčák
Já nabíjím asi 40 cm kelera. I na něj mám záběry od tresek tak na to brzo kašlu a vláčím. Perfekt zábava, na hod ryba a většina slušné velikosti. Brzo sme vychytaný z podoby a jedem zpět do našeho kempu na jídlo. Dáváme nezbytnou rýži a vzhledem k horšící se předpovědi velíme k ústupu na barák, hlásí na další den otočení větru a 10m-s, to by bylo likvidační. Prozatím máme na návrat vítr z boku takže přepádlovat zpět k pevnině nám trvá slabé dvě hodiny. Opět zkoušíme halibuty na dlouhém driftu. Mě se daří na novou montáž, magic eye jsme po popadaných rybách vzdali, já vážu průběžku s dlouhým návazcem a kruhovým jednohákem. Během jednoho driftu chytám 2 tresky přes 90cm a halibuta 99cm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prozatím náš nej halibut. 99cm, ještě nejsme přes metr. Počasí standart Norway hnus

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Treska k metru chycená na průběžnou sestavu s „circle“ hákem
Super zakončení tripu, jak jinak než v dešti. Z posledních sil dopádlováváme k baráku. Vyčerpání si bere svou daň. Další větrný den prosedíme v teple, lížem si rány a spřádáme plány na další vejlet. O tom příště.
Honza a Kuba

Share: